Bioetyczny labirynt

Podczas kapituły generalnej, którą nasze Zgromadzenie przeżywało w Rzymie w 2011 roku, pani redaktor Beata Zajączkowska z polskiej sekcji Radia Watykańskiego zwróciła się do mnie z propozycją wygłoszenia na antenie cyklu felietonów bioetycznych. Ponieważ był to dla mnie czas przygotowań do kolokwium habilitacyjnego, przyjmując zaproszenie, poprosiłem, by cykl rozpocząć z Nowym Rokiem 2012 roku.

Formuła krótkich – mniej więcej 7-8 minutowych felietonów radiowych bardzo mi odpowiadała. Nakazywała zwięzłość w przedstawianiu trudnych zagadnień bioetycznych zmuszając jednocześnie do pewnych uproszczeń. Jednocześnie umożliwiała ukazanie szerokiej perspektywy nauczania Kościoła w zakresie bioetyki. Wielu wiernych, nawet znając konkretne rozstrzygnięcia (co wolno, a co nie), nie rozumiało powodów, dla których Kościół formułował je tak, a nie inaczej. Felietony dawały możliwość, by tę argumentację przybliżyć.

Roczna współpraca z Radiem Watykańskim zaowocowała ostatecznie powstaniem zbioru niemal kompletnego – wystarczyło dopisać do już istniejących felietonów tylko dwóch dodatkowych tekstów, by dopełnić dzieła (nie zostały wygłoszone, ponieważ w międzyczasie zmieniła się formuła funkcjonowania Radia i jego współpracy z rozgłośniami w Polsce).

Zachęcony przez słuchaczy, poprosiłem Radio Watykańskie o zgodę na wydanie zbioru drukiem. Ukazał się nakładem Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w 2013 roku.

Zapraszam do wysłuchania jednego z felietonów, o zderzeniu bioetyki i polityki.

Książkę można nabyć w sanktuarium licheńskim oraz w księgarni firmowej Wydawnictwa PROMIC w Warszawie.